W dniu 11 października 2024 r. w kościele seminaryjnym w Sandomierzu pw. św. Michała Archanioła odbył się Koncert Muzyki Dawnej pt. „Gdy Anielskie Brzmią Muzyki”. Organizatorem tego wydarzenia była Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu. Okazją do przeprowadzenia tej inicjatywy była Ogólnopolska Noc Muzeów oraz Europejskie Dni Dziedzictwa. Koncert mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu, jakie Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu otrzymała z Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w 2024 r. w ramach zadania z zakresu kultury pod nazwą „Wydarzenie” Jak również przy niemałym wsparciu WSD Sandomierz.
Koncert wykonał Zespół Muzyki Dawnej Il Vento w składzie: Anna Zawisza – sopran, Katarzyna Pilipiuk – obój barokowy, Victoria Melik – skrzypce, Elżbieta Górka – skrzypce, Konrad Górka – wiolonczela oraz Anna Huszczo – klawesyn. Repertuar został oparty w głównej mierze na zbiorach muzycznych benedyktynek sandomierskich przechowywanych w naszej bibliotece. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać m.in. arie Maneat cor meum, sub Tuum praesidium, Joseph fili David oraz koncerty Pro Nativitate oraz Maria Mater. Wraz z koncertem miała również miejsce wystawa muzykaliów książnicy, szczególnie benedyktyńskich utworów muzycznych, które były wykonywane przez artystów zespołu Il Vento. W ten sposób zapisy rękopiśmienne mniszek sandomierskich mogły odżyć na nowo i zachwycić wszystkich zebranych. Wystawę muzykaliów można obejrzeć w Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu do końca miesiąca października.
Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu przed prawie 20 laty wyłoniła się z Książnicy Sandomierskiego Seminarium, która to swoimi początkami sięga roku 1820. To właśnie w niej od chwili powstania gromadzone były cenne zabytki piśmiennicze, które zwożone były z terenu ówczesnej diecezji sandomierskiej – szczególnie ze skasowanych klasztorów, najpierw monastycznych, a potem mendykańskich. Wśród nich znajdowały się również rękopisy muzyczne, m.in. średniowieczne i nowożytne antyfonarze i graduały. Szczególnie cenne zbiory muzyczne pozostały po benedyktynkach sandomierskich, które musiały opuścić to miejsce w 1903 r. To właśnie w świątyni pw. św. Michał Archanioła, jak również w pomieszczeniach klasztornych i prowadzonej przez mniszki szkole, rozbrzmiewały utwory znanych kompozytorów, m.in. Bazylego Bohdanowicza, Wojciecha Dankowskiego, Jakuba Gołąbka, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i wielu innych. Zbiory muzyczne benedyktynek sandomierskich obejmują: kancjonały, czyli zbiory pieśni religijnych; księgi organowe, które zawierają nie tylko utwory religijne, ale również świeckie; oraz utwory wokalno-instrumentalne i instrumentalne, do których zaliczyć należy m.in. Msze, cykle nieszporowe, litanie, pasje, motety, arie, koncerty, symfonie, pastorelle oraz kameralne utwory instrumentalne.
Zdjęcia z koncertu naszej GALERII
PROJEKT ZOSTAŁ DOFINANSOWANY PRZEZ SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO W 2024 R.